Wnikliwy radny
O pracy radnych pisaliśmy wiele razy(link). Nie będziemy się zatem powtarzać jakie korzyści i obowiązki mają nasi reprezentanci. Skoncentrujemy się przede wszystkim na dwóch narzędziach wpływu dostępnych radnym — interpelacjach i głosowaniu uchwał. Zaczynamy prezentację od radnego który był niewątpliwie najbardziej aktywny podczas sesji, zarówno podczas obecnej jak i poprzednich kadencji.
Pan Józef Banaszek (ur. 1949, emeryt) jest radnym od 1994 ( z przerwą w latach 1998-2002). W wyborach 2014 uzyskał 144 głosów, w okręgu 6 (Basztowa, Joannitów, Plac 800 Lecia, Plac Niepodległości, Rynek), co stanowiło 36% wszystkich głosów, w tym okręgu.
Interpelacje, zapytania, wnioski
O interpelacjach radnego Józefa Banaszka w poprzedniej kadencji pisaliśmy w tekście "Aktywny radny". Jakie pytania konkretnie zadawał radny od roku 2009 do 2014 można sprawdzić tutaj.
Interpelacje w bieżącej kadencji są dostępne w profilu radnego. Są to tylko wnioski i interpelacje zapisane w protokołach sesji, dostępnych w BIP. Można z nich wywnioskować, że radny wnikliwie patroluje nie tylko swój obwód wyborczy, ale również inne rejony miasta i wszelki nieporządek, usterki zagrożenia bezpieczeństwa zgłasza na sesji. Jego zapytania dotyczą też różnych spraw w mieście jak np. obwodnica, strefa, uroczystości państwowe, zabytki. Pamiętamy również jak kilka razy strofował nauczycieli za mało aktywny udział w uroczystościach państwowych. Radny nie ma dyżuru, ale zgłaszając interpelacje często argumentuje, że poinformowali go o tym mieszkańcy. Nie prowadzi formalnych konsultacji i spotkań z mieszkańcami. Jest przecież znajomym, sąsiadem, którego spotyka się w mieście i rozmawia o ważnych, dla konkretnych mieszkańców, sprawach. Ocena czy jego interpelacje zgłaszane na sesjach były skuteczne należy oczywiście do jego wyborców.
Udział w sesjach i głosowanie uchwał
Radny Józef Banaszek jest bardzo obowiązkowy, w tej kadencji opuścił tylko jedną sesję. Podczas głosowań uchwał jest bardzo zgodny. Na 223 głosowania (do 31 maja 2017), w których brał udział, 215 głosów oddał za uchwaleniem. W przypadku sześciu głosowań nie zajął konkretnego stanowiska — wstrzymał się. Były to uchwały dotyczące:
- uchylenia uchwały, której był jednym z autorów, dotyczącej punktów sprzedaży alkoholu,
- obniżenia pensum dla pedagogów,
- podwyżek cen wody, dotacji na zabytki,
- utworzenia spółki Partner,
- powierzenia zadań własnych gminy RPK.
W obecnej kadencji był przeciw w dwóch głosowaniach dotyczących inicjatywy uchwałodawczej i poszerzenia strefy płatnego parkowania.